Licensed to George Mason University   Hy-Tek's Meet Manager 10/25/2009 06:19 PM
              PATRIOT MASTERS SPRINT CLASSIC, Sanction #: 109--09              
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Carreņo, Eliana           23 FBST-PV                16.00      14.09  
  2 Worrall, Casey            18 RMST-PV                18.00      14.54  
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carreņo, Eliana           23 FBST-PV                34.00      30.01  
  2 Mika, Catherine           22 RCA                    32.00      31.91  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.67  11/20/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemady, Noura             22 UNAT-PV              1:02.00    1:01.54  
      29.04   32.50                                                
  2 Worrall, Casey            18 RMST-PV              1:07.00    1:06.36  
      31.32   35.04                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemady, Noura             22 UNAT-PV              2:16.00    2:14.75  
      32.06   34.07   34.46   34.16                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mika, Catherine           22 RCA                    40.00      36.25  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.98   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemady, Noura             22 UNAT-PV              1:10.00    1:10.77  
      34.11   36.66                                                
 
Women 18-24 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Worrall, Casey            18 RMST-PV                18.00      17.59  
  2 Carreņo, Eliana           23 FBST-PV                20.00      18.23  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69   4/25/2004 ALISSA DAVIES                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worrall, Casey            18 RMST-PV                38.35      38.07  
  2 Carreņo, Eliana           23 FBST-PV                43.30      40.01  
  3 Mika, Catherine           22 RCA                    45.00      41.81  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worrall, Casey            18 RMST-PV              1:14.30    1:21.79  
      38.63   43.16                                                
  2 Carreņo, Eliana           23 FBST-PV              1:30.00    1:25.76  
      40.19   45.57                                                
 
Women 18-24 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Worrall, Casey            18 RMST-PV                19.00      14.76  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 58.34   4/13/2008 LAURA DAVIS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worrall, Casey            18 RMST-PV              1:15.14    1:13.78  
      34.87   38.91                                                
  2 Mika, Catherine           22 RCA                  1:20.00    1:19.73  
      35.21   44.52                                                
 
Women 25-29 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Grover, Mollie            28 TERR-PV                12.79      12.41  
  2 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                12.50      12.72  
  3 Zinker, Olga              28 RMST-PV                13.60      12.78  
  4 Hancock, Jessica          25 RMST-PV                   NT      14.24  
  5 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV                   NT      16.25  
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                13.17         DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            28 TERR-PV                26.15      26.22  
  2 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                26.88      26.56  
  3 Zinker, Olga              28 RMST-PV                27.50      27.35  
  4 Yu, Melanie               28 GMUP-PV                28.20      28.16  
  5 Walker, Rebecca           27 UNAT-PV                32.00      29.44  
  6 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV                34.35      35.48  
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                32.41         DQ  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.80   3/16/2003 LOUISE JOHNCKE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            27 ARMS-PV                55.30      54.45  
      26.41   28.04                                                
  2 Brielmaier, Jen           26 RMST-PV                58.00      58.14  
      27.91   30.23                                                
  3 Brown, Rachel             26 FXCM-PV                58.90      59.06  
      28.14   30.92                                                
  4 Evans, Emily              26 NBAC-MD              1:03.71    1:00.81  
      28.90   31.91                                                
  5 Yu, Melanie               28 GMUP-PV              1:02.00    1:02.46  
      29.90   32.56                                                
  6 Hancock, Jessica          25 RMST-PV              1:09.83    1:10.00  
      32.79   37.21                                                
  7 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV              1:16.50    1:19.06  
      36.76   42.30                                                
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                59.21         DQ  
      28.45   30.07                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            27 ARMS-PV              1:58.30    1:58.74  
      28.03   29.55   30.68   30.48                                
  2 Grover, Mollie            28 TERR-PV              2:04.75    2:04.96  
      30.29   32.17   31.99   30.51                                
  3 Walker, Rebecca           27 UNAT-PV              2:18.00    2:18.65  
      31.55   34.06   35.12   37.92                                
  4 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV              2:49.68    2:54.98  
      40.79   45.63   45.93   42.63                                
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV              2:05.92         DQ  
      29.28   31.54   32.49   31.63                                
 
Women 25-29 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Grover, Mollie            28 TERR-PV                15.42      14.80  
  2 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                14.99      15.11  
  3 Zinker, Olga              28 RMST-PV                16.00      15.19  
  4 Brielmaier, Jen           26 RMST-PV                15.00      15.77  
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                16.54         DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.98   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            28 TERR-PV                30.50      30.98  
  2 Petrak, Christine         28 UNAT-PV                36.52      32.46  
  3 Hancock, Jessica          25 RMST-PV                40.93      40.08  
  4 Duquette, Michelle        27 RMST-PV              1:00.00      47.30  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.28   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            27 ARMS-PV              1:02.30    1:01.91  
      30.48   31.43                                                
  2 Grover, Mollie            28 TERR-PV              1:04.50    1:05.55  
      33.08   32.47                                                
  3 Evans, Emily              26 NBAC-MD              1:07.24    1:06.37  
      31.85   34.52                                                
  4 Walker, Rebecca           27 UNAT-PV              1:08.00    1:09.76  
      33.59   36.17                                                
  5 Petrak, Christine         28 UNAT-PV              1:14.08    1:10.54  
      34.38   36.16                                                
  6 Hancock, Jessica          25 RMST-PV                   NT    1:27.58  
      41.66   45.92                                                
  7 Duquette, Michelle        27 RMST-PV              2:00.00    1:45.65  
      51.79   53.86                                                
 
Women 25-29 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST-PV                15.00      14.63  
  2 Zinker, Olga              28 RMST-PV                17.60      15.72  
  3 Grover, Mollie            28 TERR-PV                17.00      15.99  
  4 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                17.80      16.82  
  5 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV                   NT      23.47  
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                18.61         DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.46    5/4/2008 LAURA HOLT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST-PV                32.00      31.97  
  2 Zinker, Olga              28 RMST-PV                35.30      34.38  
  3 Petrak, Christine         28 UNAT-PV                39.72      36.23  
  4 Yu, Melanie               28 GMUP-PV                39.00      38.79  
  5 Hufford, Ellen            27 ARMS-PV                50.15      52.47  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.17   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST-PV              1:09.00    1:10.17  
      32.95   37.22                                                
  2 Petrak, Christine         28 UNAT-PV              1:22.36    1:18.59  
      37.02   41.57                                                
 
Women 25-29 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                13.88      12.97  
  2 Grover, Mollie            28 TERR-PV                13.56      13.12  
  3 Zinker, Olga              28 RMST-PV                16.50      13.90  
  4 Hancock, Jessica          25 RMST-PV                   NT      16.97  
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV                14.85         DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   4/25/2004 NADINE ROLLAND                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Jillian          29 RMST-PV                27.84      27.98  
  2 Walker, Rebecca           27 UNAT-PV                33.50      31.00  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.03   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Jillian          29 RMST-PV              1:02.74    1:02.66  
      29.20   33.46                                                
  2 Lengle, Alyssa            27 ARMS-PV              1:07.43    1:03.45  
      30.02   33.43                                                
  3 Brown, Rachel             26 FXCM-PV              1:02.84    1:03.81  
      29.86   33.95                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.76   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             26 FXCM-PV              1:05.69    1:07.41  
      31.39   36.02                                                
  2 Coleman, Jillian          29 RMST-PV              1:06.96    1:07.56  
      30.46   37.10                                                
  3 Zinker, Olga              28 RMST-PV              1:11.00    1:07.97  
      31.46   36.51                                                
  4 Walker, Rebecca           27 UNAT-PV              1:12.00    1:12.69  
      32.85   39.84                                                
  5 Yu, Melanie               28 GMUP-PV              1:15.00    1:13.48  
      34.66   38.82                                                
  6 Hancock, Jessica          25 RMST-PV              1:26.44    1:24.88  
      38.01   46.87                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.94   2/11/2006 ALLISON WAGNER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            27 ARMS-PV              2:17.30    2:16.06  
      30.25   33.18   41.37   31.26                                
  2 Evans, Emily              26 NBAC-MD              2:39.56    2:33.45  
      32.95   38.90   46.87   34.73                                
 -- Berner, Kendra            29 NCYM-PV              2:35.00         DQ  
      33.20   39.00   47.00   32.16                                
 
Women 30-34 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV                13.00      12.12  
  2 Webb, Katie               30 VMST-VA                13.90      13.34  
  3 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                15.00      13.50  
  4 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                16.00      14.36  
  5 Finch, Heather            33 WAVA-VA                20.00      16.14  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 HIMA-HI                29.00      27.38  
  2 Broadhead, Lisa           32 GMUP-PV                28.00      28.43  
  3 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                29.01      28.93  
  4 Webb, Katie               30 VMST-VA                29.75      29.01  
  5 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                31.98      30.65  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.73   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 HIMA-HI              1:00.00      59.59  
      28.87   30.72                                                
  2 Broadhead, Lisa           32 GMUP-PV              1:05.00    1:03.71  
      30.35   33.36                                                
  3 Webb, Katie               30 VMST-VA              1:07.55    1:04.79  
      31.21   33.58                                                
  4 Whitney, Kami             32 WAVA-VA              1:05.00    1:06.12  
      31.06   35.06                                                
  5 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV              1:10.51    1:08.14  
      32.37   35.77                                                
  6 Finch, Heather            33 WAVA-VA              1:25.00    1:18.27  
      37.05   41.22                                                
  7 Erskine, Kara             30 UNAT-PV              1:21.00    1:19.54  
      38.16   41.38                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 HIMA-HI              2:15.00    2:11.26  
      32.02   33.44   33.28   32.52                                
  2 Erskine, Kara             30 UNAT-PV                   NT    3:02.10  
      41.47   46.20   47.43   47.00                                
 
Women 30-34 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV                16.00      15.20  
  2 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                18.00      15.70  
  3 Webb, Katie               30 VMST-VA                15.60      17.33  
  4 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                20.00      18.50  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             32 FXCM-PV                32.00      32.60  
  2 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                38.77      38.48  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.13    5/4/1996 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV              1:06.58    1:06.54  
      33.10   33.44                                                
  2 Roddin, Julie             32 FXCM-PV              1:12.00    1:15.32  
      36.89   38.43                                                
  3 Erskine, Kara             30 UNAT-PV                   NT    1:30.97  
      45.55   45.42                                                
 
Women 30-34 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV                16.50      15.63  
  2 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                20.00      18.18  
  3 Webb, Katie               30 VMST-VA                17.20      18.25  
  4 Finch, Heather            33 WAVA-VA                22.00      19.96  
  5 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                23.00      20.93  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finch, Heather            33 WAVA-VA                45.00      43.84  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finch, Heather            33 WAVA-VA              1:30.00    1:36.07  
      45.32   50.75                                                
 
Women 30-34 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV                14.00      13.17  
  2 Webb, Katie               30 VMST-VA                14.10      14.43  
  3 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                16.00      14.93  
  4 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                17.00      15.60  
  5 Finch, Heather            33 WAVA-VA                22.00      17.96  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitney, Kami             32 WAVA-VA                33.09      33.36  
  2 Broadhead, Lisa           32 GMUP-PV                35.00      33.45  
  3 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV                35.95      35.79  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV              1:06.50    1:06.26  
      31.28   34.98                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        30 RMST-PV              1:05.50    1:06.03  
      30.77   35.26                                                
  2 Whitney, Kami             32 WAVA-VA              1:14.00    1:14.08  
      32.87   41.21                                                
  3 Broadhead, Lisa           32 GMUP-PV              1:15.00    1:14.99  
      35.65   39.34                                                
  4 Webb, Katie               30 VMST-VA              1:18.16    1:15.23  
      35.27   39.96                                                
  5 Cuccuini, Samantha        32 RMST-PV              1:24.69    1:21.86  
      36.35   45.51                                                
  6 Finch, Heather            33 WAVA-VA              1:35.00    1:26.84  
      40.34   46.50                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.30   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Julie             32 FXCM-PV              2:35.00    2:38.82  
      34.82   41.76   45.79   36.45                                
 
Women 35-39 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Moy, Elaina               36 GMUP-PV                12.80      13.02  
  2 Moore, Alison             39 VMST-VA                14.28      14.20  
  3 Maly, Cleary              39 SQST-VA                   NT      15.22  
  4 Swanson, Aurora           36 RMST-PV                20.00      18.47  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moy, Elaina               36 GMUP-PV                27.54      27.29  
  2 Moore, Alison             39 VMST-VA                30.00      29.49  
  3 Allen, Laura              39 GMUP-PV                34.50      31.68  
  4 Maly, Cleary              39 SQST-VA                34.35      34.68  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Laura              39 GMUP-PV              1:12.00    1:09.20  
      33.31   35.89                                                
  2 Strong, Stephanie         36 WAVA-VA              1:08.65    1:13.24  
      35.60   37.64                                                
  3 Maly, Cleary              39 SQST-VA              1:20.72    1:21.27  
      38.58   42.69                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Stephanie         36 WAVA-VA              2:37.78    2:40.03  
      36.61   40.73   42.39   40.30                                
  2 Maly, Cleary              39 SQST-VA                   NT    3:12.86  
      43.09   49.16   51.87   48.74                                
 
Women 35-39 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Moore, Alison             39 VMST-VA                18.16      18.09  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.94   4/14/2007 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison             39 VMST-VA                34.47      36.26  
  2 Allen, Laura              39 GMUP-PV                42.00      37.66  
 
Women 35-39 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Moy, Elaina               36 GMUP-PV                18.40      17.43  
  2 Moore, Alison             39 VMST-VA                17.59      17.77  
  3 Allen, Laura              39 GMUP-PV                21.00      21.84  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison             39 VMST-VA                39.62      37.95  
 
Women 35-39 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Moore, Alison             39 VMST-VA                15.18      14.97  
  2 Strong, Stephanie         36 WAVA-VA                   NT      16.03  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Alison             39 VMST-VA                32.27      32.61  
  2 Maly, Cleary              39 SQST-VA                   NT      46.64  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 58.31   4/25/2004 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maly, Cleary              39 SQST-VA              1:41.67    1:42.57  
      51.75   50.82                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Stephanie         36 WAVA-VA              3:12.44    3:06.99  
      38.43   53.13   52.43   43.00                                
 
Women 40-44 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Cheryl              43 GMUP-PV                12.46      12.30  
  2 Bryan, Becky              40 NCMS-NC                13.00      13.42  
  3 Terry, Lauren             43 GMUP-PV                15.00      14.12  
  4 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                15.00      14.53  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryan, Becky              40 NCMS-NC                27.50      29.13  
  2 Terry, Lauren             43 GMUP-PV                30.07      30.75  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krongaard, Kim            44 VMST-VA              1:06.00    1:10.23  
      32.63   37.60                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV              2:30.00    2:30.56  
      36.50   39.13   38.59   36.34                                
 
Women 40-44 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Cheryl              43 GMUP-PV                14.62      14.53  
  2 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                17.50      16.80  
  3 Bryan, Becky              40 NCMS-NC                   NT      17.06  
  4 Terry, Lauren             43 GMUP-PV                20.00      18.53  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   43 GMUP-PV                30.56      30.63  
  2 Bryan, Becky              40 NCMS-NC                33.00      35.01  
  3 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                35.00      35.66  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   43 GMUP-PV              1:06.30    1:05.41  
      31.82   33.59                                                
  2 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV              1:18.00    1:19.27  
      38.93   40.34                                                
 
Women 40-44 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Cheryl              43 GMUP-PV                16.14      15.57  
  2 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                   NT      20.40  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.55   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krongaard, Kim            44 VMST-VA                37.40      37.67  
  2 Bryan, Becky              40 NCMS-NC                   NT      40.35  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krongaard, Kim            44 VMST-VA              1:21.00    1:24.15  
      40.97   43.18                                                
 
Women 40-44 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Cheryl              43 GMUP-PV                13.00      13.11  
  2 Terry, Lauren             43 GMUP-PV                16.00      15.00  
  3 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                17.00      16.70  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.18    5/4/2008 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terry, Lauren             43 GMUP-PV                38.00      34.08  
  2 Katsaros, Sheryl          40 RMST-PV                36.50      36.75  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 58.20   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krongaard, Kim            44 VMST-VA              1:19.30    1:19.14  
      38.98   40.16                                                
 
Women 45-49 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                12.25      12.02  
  2 Young, Pam                46 SYSM-FL                13.50      13.67  
  3 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                14.50      13.92  
  4 Dawson, Mandy             47 RMST-PV                16.00      14.19  
  5 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                14.40      14.66  
  6 Mazyck, Carla             49 MARY-MD                15.70      15.50  
  7 Cox, Suzanne              48 MARY-MD                15.00      15.80  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                31.00      30.95  
  2 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                30.80      31.63  
 -- Dawson, Mandy             47 RMST-PV                29.56         DQ  
      False start
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           49 RMST-PV              1:09.00    1:05.29  
      33.08   32.21                                                
  2 Young, Pam                46 SYSM-FL              1:06.00    1:06.84  
      31.33   35.51                                                
  3 Dawson, Mandy             47 RMST-PV              1:06.00    1:06.98  
      31.36   35.62                                                
  4 Moyer, Michelle           47 RMST-PV              1:06.00    1:07.50  
      33.29   34.21                                                
  5 Mazyck, Carla             49 MARY-MD              1:16.05    1:14.95  
      35.89   39.06                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           49 RMST-PV              2:30.00    2:23.45  
      34.06   36.48   37.19   35.72                                
  2 Mazyck, Carla             49 MARY-MD              2:49.00    2:46.97  
      38.26   42.88   44.13   41.70                                
  3 Ellis, Susan              45 FXCM-PV              3:02.35    2:54.81  
      37.41   43.94   46.85   46.61                                
 
Women 45-49 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                14.00      13.74  
  2 Young, Pam                46 SYSM-FL                17.00      17.18  
  3 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                   NT      18.93  
  4 Mazyck, Carla             49 MARY-MD                20.49      20.06  
  5 Cox, Suzanne              48 MARY-MD                23.00      20.15  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.00   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                28.70      28.55  
  2 Cox, Suzanne              48 MARY-MD                42.30      41.89  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.77  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Pam                46 SYSM-FL              1:20.00    1:21.98  
      39.36   42.62                                                
  2 Cox, Suzanne              48 MARY-MD              1:34.00    1:29.47  
      42.41   47.06                                                
  3 Mazyck, Carla             49 MARY-MD              1:31.00    1:30.76  
      44.47   46.29                                                
 
Women 45-49 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                16.50      15.69  
  2 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                17.50      17.27  
  3 Dawson, Mandy             47 RMST-PV                19.00      17.74  
  4 Young, Pam                46 SYSM-FL                18.50      18.55  
  5 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                19.00      19.72  
  6 Mazyck, Carla             49 MARY-MD                21.29      21.94  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                35.90      34.82  
  2 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                37.50      37.02  
  3 Dawson, Mandy             47 RMST-PV                38.18      37.97  
  4 Bower, Bethany            47 UNAT-PV                40.90      40.24  
  5 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                43.00      44.39  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Mandy             47 RMST-PV              1:27.01    1:25.31  
      38.94   46.37                                                
  2 Young, Pam                46 SYSM-FL              1:28.00    1:29.01  
      41.52   47.49                                                
  3 Ellis, Susan              45 FXCM-PV              1:42.91    1:39.65  
      47.61   52.04                                                
 
Women 45-49 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                13.00      12.60  
  2 Young, Pam                46 SYSM-FL                14.00      14.61  
  3 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                15.50      15.53  
  4 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                16.30      16.20  
  5 Dawson, Mandy             47 RMST-PV                22.00      16.36  
  6 Cox, Suzanne              48 MARY-MD                24.00      17.57  
  7 Mazyck, Carla             49 MARY-MD                17.59      18.22  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.24    5/4/2008 BARBARA SCOULER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        48 GMUP-PV                27.50      27.65  
  2 Brightwell, Kim           49 RMST-PV                32.68      32.46  
  3 Moyer, Michelle           47 RMST-PV                36.00      36.19  
  4 Toner, Karlin             48 GMUP-PV                36.00      36.63  
  5 Cox, Suzanne              48 MARY-MD                48.00      38.96  
  6 Mazyck, Carla             49 MARY-MD                41.08      40.46  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Pam                46 SYSM-FL              1:14.00    1:17.08  
      35.47   41.61                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.10   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toner, Karlin             48 GMUP-PV              1:23.00    1:20.77  
      38.67   42.10                                                
  2 Moyer, Michelle           47 RMST-PV              1:21.00    1:21.30  
      38.21   43.09                                                
  3 Mazyck, Carla             49 MARY-MD              1:30.53    1:30.55  
      43.76   46.79                                                
  4 Ellis, Susan              45 FXCM-PV              1:38.83    1:37.17  
      47.54   49.63                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Pam                46 SYSM-FL              2:46.00    2:52.01  
      34.42   44.60   50.44   42.55                                
 
Women 50-54 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                   NT      13.32  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                28.50      29.31  
  2 Perfall, Betty            51 UNAT-PV                30.00      29.97  
  3 Dawley, Julie             51 WAVA-VA                33.99      33.91  
  4 Geanacopoulos, Daphne     52 UNAT-PV                34.80      37.85  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perfall, Betty            51 UNAT-PV              1:09.00    1:08.64  
      32.77   35.87                                                
  2 Dawley, Julie             51 WAVA-VA              1:15.97    1:14.12  
      34.84   39.28                                                
  3 Geanacopoulos, Daphne     52 UNAT-PV              1:17.00    1:21.06  
      39.03   42.03                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perfall, Betty            51 UNAT-PV              2:37.00    2:34.74  
      34.33   39.29   41.18   39.94                                
  2 Dawley, Julie             51 WAVA-VA              2:51.49    2:47.89  
      36.16   40.88   44.51   46.34                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geanacopoulos, Daphne     52 UNAT-PV                   NT      47.10  
 
Women 50-54 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                   NT      18.37  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.21   4/15/2007 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                44.00      41.47  
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                   NT      15.36  
  2 Dawley, Julie             51 WAVA-VA                   NT      18.22  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.19    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            54 GERM-PV                31.50      31.76  
  2 Kanakis, Marcie           51 FXCM-PV                35.00      34.60  
  3 Pennington, Catherine     51 FXCM-PV                38.00      34.97  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.26   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            54 GERM-PV              1:09.00    1:10.06  
      33.80   36.26                                                
  2 Kanakis, Marcie           51 FXCM-PV              1:19.00    1:19.01  
      36.47   42.54                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perfall, Betty            51 UNAT-PV              1:23.00    1:21.45  
      39.90   41.55                                                
  2 Kanakis, Marcie           51 FXCM-PV              1:21.00    1:22.47  
      38.06   44.41                                                
  3 Dawley, Julie             51 WAVA-VA                   NT    1:32.72  
      42.49   50.23                                                
 
Women 55-59 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                15.00      14.62  
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD                 15.65      15.72  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.30    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                31.00      31.13  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA              1:08.00    1:06.53  
      31.99   34.54                                                
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD               1:21.55    1:22.27  
      39.78   42.49                                                
 
Women 55-59 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                19.00      20.12  
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD                 20.29      20.91  
 
Women 55-59 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                19.00      18.92  
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD                 20.49      21.16  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Read, Marcia              55 ARMS-PV                42.00      39.09  
  2 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                41.00      41.15  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:16.84   5/18/2008 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Read, Marcia              55 ARMS-PV              1:36.00    1:25.21  
      41.59   43.62                                                
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD               1:46.90    1:43.38  
      49.28   54.10                                                
 
Women 55-59 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                16.00      15.53  
  2 Paterline, Diane          55 HUH-MD                 18.20      19.02  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.35    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA                35.00      34.69  
  2 Read, Marcia              55 ARMS-PV                39.00      35.08  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   57 SMAM-VA              1:19.00    1:18.67  
      37.85   40.82                                                
  2 Read, Marcia              55 ARMS-PV              1:26.00    1:19.74  
      38.96   40.78                                                
  3 Paterline, Diane          55 HUH-MD               1:29.32    1:32.66  
      45.44   47.22                                                
 
Women 60-64 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Foster, Carolyn           64 MARY-MD                17.00      17.13  
  2 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                20.00      18.46  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:02.74    5/4/2008 F.WILLIAMSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              60 ANCM-PV              1:18.00    1:15.18  
      37.62   37.56                                                
  2 Foster, Carolyn           64 MARY-MD              1:30.00    1:23.80  
      40.54   43.26                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:18.52    5/4/2008 F.WILLIAMSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              60 ANCM-PV              2:50.00    2:45.32  
      41.99   41.75   41.28   40.30                                
  2 Foster, Carolyn           64 MARY-MD              3:00.00    2:59.50  
      41.40   44.50   46.80   46.80                                
 
Women 60-64 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Page, Kathryn             60 VMST-VA                22.00      19.73  
  2 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                22.00      20.14  
  3 Foster, Carolyn           64 MARY-MD                25.00      22.22  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.95    5/4/2008 RUTH SHAPS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                43.00      42.34  
  2 Page, Kathryn             60 VMST-VA                45.00      42.61  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.73    5/4/2008 RUTH SHAPS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Kathryn             60 VMST-VA              1:32.00    1:34.59  
      44.71   49.88                                                
  2 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD              1:34.00    1:36.19  
      46.02   50.17                                                
  3 Foster, Carolyn           64 MARY-MD              2:00.00    1:39.26  
      49.16   50.10                                                
 
Women 60-64 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Foster, Carolyn           64 MARY-MD                20.00      21.71  
  2 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                25.00      22.17  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                50.00      48.81  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD              1:45.00    1:47.74  
      50.88   56.86                                                
  2 Panayotoff, Kristi        60 MESC-NE              1:47.48    1:54.48  
      55.66   58.82                                                
 
Women 60-64 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD                25.00      20.88  
  2 Foster, Carolyn           64 MARY-MD                25.00      21.94  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.95   5/20/2007 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC-NE                46.03      50.05  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:13.06   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC-NE              1:43.29    1:46.72  
      49.97   56.75                                                
  2 Foster, Carolyn           64 MARY-MD              2:15.00    1:57.69  
      54.47 1:03.22                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.31   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Kathryn             60 VMST-VA              1:32.00    1:31.96  
      42.95   49.01                                                
  2 Jorgensen, Christine      64 MARY-MD              1:36.00    1:38.50  
      46.03   52.47                                                
  3 Panayotoff, Kristi        60 MESC-NE              1:42.00    1:44.45  
      49.87   54.58                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:43.09   5/22/2005 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Carolyn           64 MARY-MD              3:50.00    3:32.09  
      55.20   52.71   57.88   46.30                                
  2 Panayotoff, Kristi        60 MESC-NE              3:35.00    3:47.90  
      52.04   57.63 1:04.24   53.99                                
 
Women 65-69 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Libby, Joan               68 MARY-MD                19.00      19.19  
  2 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD                21.00      20.96  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST-VA                32.00      31.80  
  2 Libby, Joan               68 MARY-MD                41.00      42.67  
  3 Manheim, Lucy             67 RMST-PV                42.00      42.87  
  4 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD                43.56      47.79  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST-VA              1:13.00    1:12.39  
      34.94   37.45                                                
  2 Manheim, Lucy             67 RMST-PV              1:52.00    1:39.14  
      47.70   51.44                                                
  3 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD              1:45.00    1:43.83  
      48.52   55.31                                                
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:25.65    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST-VA              2:48.00    2:44.87  
      38.06   42.33   43.85   40.63                                
  2 Libby, Joan               68 MARY-MD              3:40.00    3:34.73  
      48.47   55.52   57.49   53.25                                
 
Women 65-69 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Libby, Joan               68 MARY-MD                22.00      21.77  
  2 Manheim, Lucy             67 RMST-PV                26.00      22.90  
  3 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD                30.00      28.31  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libby, Joan               68 MARY-MD                45.00      45.00  
  2 Manheim, Lucy             67 RMST-PV                52.00      50.75  
 
Women 65-69 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manheim, Lucy             67 RMST-PV                30.00      27.02  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Lucy             67 RMST-PV              1:01.00    1:01.91  
 
Women 65-69 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Libby, Joan               68 MARY-MD                28.00      24.78  
  2 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD                26.00      26.61  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libby, Joan               68 MARY-MD              1:05.00    1:02.39  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:19.21   5/12/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomquist, Tess          65 MARY-MD              2:01.55    2:04.35  
    1:01.78 1:02.57                                                
 
Men 18-24 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                10.95      10.23  
  2 Harris, Michael           23 GMUP-PV                11.00      11.07  
  3 Winward, Steve            22 GMUP-PV                12.00      11.32  
  4 Spencer, Paul             23 NCMS-NC                12.50      12.57  
  5 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA                   NT      13.65  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.25   4/10/1994 ERIC MAUER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                22.01      22.33  
  2 Harris, Michael           23 GMUP-PV                25.00      23.58  
  3 Winward, Steve            22 GMUP-PV                25.00      24.57  
  4 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA                29.50      28.51  
  5 Spencer, Paul             23 NCMS-NC                28.90      28.58  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 43.89   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA              1:05.00    1:04.99  
      29.87   35.12                                                
  2 Spencer, Paul             23 NCMS-NC              1:04.40    1:05.01  
      30.93   34.08                                                
  3 Goldman, Brian            23 PNA-PN               1:30.00    1:08.27  
      22.06   46.21                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:37.07   2/17/2008 JOSEPH SCHNEIDER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA              2:24.00    2:26.92  
      34.15   38.25   38.10   36.42                                
 
Men 18-24 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                11.42      12.08  
  2 Harris, Michael           23 GMUP-PV                13.00      14.60  
  3 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA                   NT      18.67  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                25.91      24.68  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                53.08      56.61  
      28.01   28.60                                                
 
Men 18-24 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Harris, Michael           23 GMUP-PV                14.00      15.80  
  2 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA                   NT      18.71  
 
Men 18-24 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                11.10      10.89  
  2 Harris, Michael           23 GMUP-PV                12.00      11.82  
  3 Winward, Steve            22 GMUP-PV                13.00      12.25  
  4 Spencer, Paul             23 NCMS-NC                13.90      14.42  
  5 Hendrickson, Brandon      21 SPST-VA                   NT      15.50  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                23.19      24.03  
  2 Winward, Steve            22 GMUP-PV                28.00      27.06  
  3 Spencer, Paul             23 NCMS-NC                31.00      33.94  
 -- Harris, Michael           23 GMUP-PV                27.00         DQ  
      Head did not break the surface by 15 meters
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.37   5/17/2002 ADAM CONWAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Michael           23 GMUP-PV                58.00      59.36  
      26.85   32.51                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Michael           24 UNAT-VA                59.63      57.71  
      24.93   32.78                                                
 
Men 25-29 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Blohm, Kurtis             26 UNAT-PV                 9.50       9.96  
  2 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                10.00      10.35  
  3 Walters, David            29 UNAT-PV                10.00      10.47  
  4 Fisher, Kevin             26 CUBU-PV                10.00      10.72  
  5 Orton, Adam               28 RMST-PV                12.25      10.78  
  6 Malone, Michael           27 UNAT-PV                   NT      11.26  
  7 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                12.00      11.48  
  8 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT      11.64  
  9 Charley, Craig            26 SMAM-VA                14.00      12.05  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.44   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blohm, Kurtis             26 UNAT-PV                21.50      21.44  
  2 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                21.38      21.99  
  3 Walters, David            29 UNAT-PV                22.50      22.38  
  4 Malone, Michael           27 UNAT-PV                25.00      23.41  
  5 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                 25.30      25.31  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.91   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walters, David            29 UNAT-PV                50.00      49.07  
      23.28   25.79                                                
  2 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                48.38      49.41  
      23.33   26.08                                                
  3 Malone, Michael           27 UNAT-PV                57.00      51.36  
      25.47   25.89                                                
  4 Charley, Craig            26 SMAM-VA                58.00      57.09  
      27.02   30.07                                                
  5 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT      58.45  
      26.55   31.90                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.14    2/3/1996 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothway, Travis           27 NCYM-PV              2:15.00    2:01.15  
      27.74   31.79   31.67   29.95                                
  2 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT    2:21.03  
      30.88   35.17   37.20   37.78                                
 
Men 25-29 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Blohm, Kurtis             26 UNAT-PV                11.00      11.65  
  2 Orton, Adam               28 RMST-PV                13.75      12.30  
  2 Rothway, Travis           27 NCYM-PV                   NT      14.46  
  3 Malone, Michael           27 UNAT-PV                   NT      12.55  
  4 Fisher, Kevin             26 CUBU-PV                13.50      12.75  
  5 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                14.00      13.74  
  6 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                13.10      13.98  
  7 Charley, Craig            26 SMAM-VA                17.00      15.12  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.89    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blohm, Kurtis             26 UNAT-PV                25.00      24.17  
  2 Orton, Adam               28 RMST-PV                27.00      25.29  
  3 Malone, Michael           27 UNAT-PV                30.00      27.01  
  4 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                30.03      28.69  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.83   4/12/1992 ANDREW GILL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orton, Adam               28 RMST-PV              1:03.19      56.53  
      27.75   28.78                                                
  2 Malone, Michael           27 UNAT-PV              1:00.00    1:00.84  
      30.29   30.55                                                
  3 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV              1:01.01    1:01.88  
      30.02   31.86                                                
  4 Rothway, Travis           27 NCYM-PV              1:18.00    1:05.00  
      31.74   33.26                                                
  5 Charley, Craig            26 SMAM-VA              1:09.00    1:08.79  
      33.31   35.48                                                
 
Men 25-29 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fisher, Kevin             26 CUBU-PV                14.90      13.48  
  2 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                13.50      14.22  
  3 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                15.51      15.12  
  4 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT      15.14  
  5 Charley, Craig            26 SMAM-VA                20.00      16.59  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.40    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                34.43      33.36  
  2 Charley, Craig            26 SMAM-VA                40.00      36.72  
 
Men 25-29 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Orton, Adam               28 RMST-PV                12.75      11.03  
  2 Fisher, Kevin             26 CUBU-PV                12.00      11.17  
  3 Bain, Bradley             25 NCMS-NC                11.28      11.39  
  4 Malone, Michael           27 UNAT-PV                   NT      11.77  
  5 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV                13.00      12.61  
  6 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT      13.40  
  7 Charley, Craig            26 SMAM-VA                17.00      13.58  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orton, Adam               28 RMST-PV                25.00      24.13  
  2 Fisher, Kevin             26 CUBU-PV                24.50      24.26  
  3 Malone, Michael           27 UNAT-PV                27.00      25.82  
  4 Charley, Craig            26 SMAM-VA                34.00      29.99  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 48.36   4/13/2008 MATTHEW MARSHALL                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haupt, Matt               29 TERR-PV                   NT      49.36  
      23.03   26.33                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.82    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orton, Adam               28 RMST-PV              1:03.20      56.10  
      25.27   30.83                                                
  2 Strahota, Jeffrey         29 TERR-PV              1:01.01    1:03.05  
      28.83   34.22                                                
  3 Charley, Craig            26 SMAM-VA              1:06.22    1:07.99  
      31.00   36.99                                                
  4 Asmussen, Michael         28 WMS-VA                    NT    1:10.96  
      33.89   37.07                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:49.11   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walters, David            29 UNAT-PV              2:12.00    2:08.70  
      27.51   32.78   38.78   29.63                                
  2 Rothway, Travis           27 NCYM-PV              2:24.00    2:14.98  
      30.08   34.38   37.97   32.55                                
 
Men 30-34 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                11.50      10.64  
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 13.04      11.02  
  3 Pavel, Anthony            34 DCAC-PV                12.00      11.30  
  4 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                11.95      11.66  
  5 Park, Shannon             30 RMST-PV                13.00      12.23  
  6 Verde, Donald             34 DCAC-PV                14.00      12.73  
  7 St Clair, Travis          30 DCAC-PV                14.00      15.16  
  8 Sugar, David              30 NBAC-MD                30.00      16.02  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 25.02      23.18  
  2 Pavel, Anthony            34 DCAC-PV                25.00      24.65  
  3 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                25.50      24.78  
  4 Park, Shannon             30 RMST-PV                28.00      25.72  
  4 Moon, Wonkee              34 DCAC-PV                25.88      25.72  
  6 Verde, Donald             34 DCAC-PV                29.00      28.31  
  7 Lewis, Monte              33 GERM-PV                32.00      31.68  
  8 Sugar, David              30 NBAC-MD                35.00      33.59  
  9 Mc Cready, Matthew        34 ALEX-PV                45.00      43.25  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                55.10      53.74  
      25.53   28.21                                                
  2 Moon, Wonkee              34 DCAC-PV                56.80      55.67  
      26.93   28.74                                                
  3 Park, Shannon             30 RMST-PV                58.00      56.85  
      27.15   29.70                                                
  4 Verde, Donald             34 DCAC-PV              1:04.00    1:03.45  
      30.62   32.83                                                
  5 Robertson, Jay            31 SUNF-VA              1:09.00    1:05.86  
      32.18   33.68                                                
  6 Lewis, Monte              33 GERM-PV              1:10.00    1:08.10  
      32.55   35.55                                                
  7 St Clair, Travis          30 DCAC-PV              1:08.00    1:11.51  
      32.79   38.72                                                
  8 Sugar, David              30 NBAC-MD              1:12.90    1:13.02  
      33.92   39.10                                                
  9 Mc Cready, Matthew        34 ALEX-PV              1:35.00    1:29.72  
      44.75   44.97                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               33 FXCM-PV              1:59.00    1:56.12  
      27.74   30.11   29.72   28.55                                
  2 Robertson, Jay            31 SUNF-VA              2:27.00    2:25.60  
      33.55   36.70   38.38   36.97                                
  3 Sugar, David              30 NBAC-MD              2:53.00    2:50.10  
      36.47   42.89   46.83   43.91                                
 
Men 30-34 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                13.00      12.33  
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 15.01      14.40  
  3 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                14.26      14.45  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                27.50      26.15  
  2 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                29.80      29.93  
  3 Mc Cready, Matthew        34 ALEX-PV                53.00    1:00.24  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Clair, Travis          30 DCAC-PV              1:30.00    1:38.31  
      47.21   51.10                                                
  2 Mc Cready, Matthew        34 ALEX-PV              1:50.00    2:00.45  
      59.33 1:01.12                                                
 -- Sugar, David              30 NBAC-MD              2:00.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
      56.86 1:03.58                                                
 
Men 30-34 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                15.50      13.38  
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 16.02      14.49  
  3 Park, Shannon             30 RMST-PV                16.00      15.26  
  4 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                15.70      15.46  
  5 St Clair, Travis          30 DCAC-PV                19.00      18.47  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 35.03      31.31  
  2 Moon, Wonkee              34 DCAC-PV                32.20      32.15  
  3 Park, Shannon             30 RMST-PV                37.00      34.48  
  4 Pavel, Anthony            34 DCAC-PV                35.00      34.50  
  5 Verde, Donald             34 DCAC-PV                38.00      38.81  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Wonkee              34 DCAC-PV              1:11.12    1:11.16  
      33.76   37.40                                                
  2 St Clair, Travis          30 DCAC-PV              1:30.00    1:32.23  
      43.22   49.01                                                
 
Men 30-34 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                12.00      11.16  
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 14.03      11.91  
  3 Christensen, Finn         32 NBAC-MD                13.31      12.95  
  4 Verde, Donald             34 DCAC-PV                17.00      14.83  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               33 FXCM-PV                26.00      24.98  
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE                 30.30      25.78  
  3 Robertson, Jay            31 SUNF-VA                40.00      31.26  
  4 Verde, Donald             34 DCAC-PV                35.00      33.14  
  5 Lewis, Monte              33 GERM-PV                36.00      34.00  
  6 Mc Cready, Matthew        34 ALEX-PV              1:30.00    1:02.81  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 48.25  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           31 NEM-NE               1:05.10      56.69  
      26.02   30.67                                                
  2 Dean, Nathan              34 DCM-PV               1:02.30    1:01.49  
      28.55   32.94                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               33 FXCM-PV              1:03.00      58.41  
      26.77   31.64                                                
  2 De Hart, Pieter           31 NEM-NE               1:10.11      58.56  
      27.14   31.42                                                
  3 Moon, Wonkee              34 DCAC-PV              1:02.87    1:03.28  
      29.83   33.45                                                
  4 Christensen, Finn         32 NBAC-MD              1:05.00    1:04.72  
      29.39   35.33                                                
  5 Verde, Donald             34 DCAC-PV              1:20.00    1:14.99  
      34.49   40.50                                                
  6 St Clair, Travis          30 DCAC-PV              1:25.00    1:29.99  
      43.96   46.03                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, David               33 FXCM-PV              2:12.00    2:11.17  
      27.73   32.67   40.73   30.04                                
  2 Dean, Nathan              34 DCM-PV               2:31.50    2:28.89  
      29.42   37.41   49.60   32.46                                
 
Men 35-39 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                10.75      10.56  
  2 Doane, Michael            38 TERR-PV                11.10      10.64  
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV                   NT      12.19  
  4 Carlson, John             38 RMST-PV                12.50      12.24  
  5 Chun, Yang                35 ARMS-PV                14.70      14.27  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                22.55      22.87  
  2 Doane, Michael            38 TERR-PV                23.10      23.18  
  3 Hannesschlager, Michael   35 FXCM-PV                24.46      24.39  
  4 Carlson, John             38 RMST-PV                26.08      26.27  
  5 Chun, Yang                35 ARMS-PV                29.51      30.07  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.32   4/23/2006 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                50.00      49.99  
      24.24   25.75                                                
  2 Pohnert, Steven           39 RMST-PV              1:03.00      56.51  
      27.35   29.16                                                
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV              1:20.59      56.81  
      26.81   30.00                                                
  4 Carlson, John             38 RMST-PV                58.17      57.82  
      28.88   28.94                                                
  5 Lee, Peter                39 NCYM-PV              1:06.00    1:03.44  
      31.43   32.01                                                
  6 Chun, Yang                35 ARMS-PV              1:09.69    1:07.98  
      31.99   35.99                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV              1:51.55    1:54.07  
      26.32   29.53   29.73   28.49                                
  2 Pohnert, Steven           39 RMST-PV              2:10.00    2:01.14  
      29.14   31.31   30.96   29.73                                
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV              2:45.51    2:12.69  
      29.20   33.25   34.85   35.39                                
  4 Lee, Peter                39 NCYM-PV              2:30.00    2:23.17  
      33.16   35.20   36.57   38.24                                
 
Men 35-39 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                13.00      12.55  
  2 Hannesschlager, Michael   35 FXCM-PV                13.34      14.27  
  3 Doane, Michael            38 TERR-PV                13.00      14.54  
  4 Baldwin, Craig            35 RMST-PV                   NT      15.33  
  5 Carlson, John             38 RMST-PV                14.50      15.58  
 
Men 35-39 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael            38 TERR-PV                13.00      12.57  
  2 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                14.00      13.99  
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV                   NT      14.90  
  4 Chun, Yang                35 ARMS-PV                16.09      17.52  
  5 Carlson, John             38 RMST-PV                20.50      18.36  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael            38 TERR-PV                31.00      28.38  
  2 Broderick, Marc           38 GMUP-PV                35.00      32.27  
  3 Chun, Yang                35 ARMS-PV                37.84      40.32  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig            35 RMST-PV              1:30.03    1:11.18  
      33.52   37.66                                                
 
Men 35-39 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Doane, Michael            38 TERR-PV                11.80      11.09  
  2 von Loewe, Pete           39 GMUP-PV                12.00      11.31  
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV                   NT      12.98  
  4 Carlson, John             38 RMST-PV                13.50      13.08  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael            38 TERR-PV                24.75      24.85  
  2 Carlson, John             38 RMST-PV                27.59      28.27  
  3 Pohnert, Steven           39 RMST-PV                31.00      28.70  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohnert, Steven           39 RMST-PV              1:10.00    1:02.16  
      28.89   33.27                                                
  2 Hannesschlager, Michael   35 FXCM-PV              1:04.55    1:04.79  
      27.09   37.70                                                
  3 Baldwin, Craig            35 RMST-PV              1:25.10    1:04.97  
      30.39   34.58                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Marc           38 GMUP-PV              1:10.00    1:06.83  
      30.64   36.19                                                
  2 Carlson, John             38 RMST-PV              1:10.10    1:11.11  
      31.40   39.71                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Craig            35 RMST-PV              2:55.58    2:26.14  
      30.10   38.92   42.24   34.88                                
  2 Lee, Peter                39 NCYM-PV              2:45.00    2:44.46  
      36.07   43.40   44.96   40.03                                
 
Men 40-44 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                10.50      10.50  
  2 Williams, Neill           41 DCAC-PV                10.70      10.60  
  3 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                10.51      10.76  
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV                10.90      10.91  
  5 Rees, Matt                41 UNAT-PV                12.50      12.16  
  6 Sax, William              40 GMUP-PV                12.00      12.25  
  7 Gendron, Richard          42 UNAT-PV                15.00      12.77  
  8 Bell, Richard             40 CONN-CT                13.00      13.07  
  9 Kim, Song                 40 FXCM-PV                13.00      13.25  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                21.83      22.23  
  2 Williams, Neill           41 DCAC-PV                22.60      22.76  
  3 Cox, Mark                 41 AMAM-AM                22.95      22.99  
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV                23.10      23.56  
  5 Higgins, Anthony          40 GERM-PV                30.00      24.39  
  6 Ellis, Brian              41 FXCM-PV                25.71      25.73  
  7 Sax, William              40 GMUP-PV                25.90      25.85  
  8 Gilson, Sam               44 UNAT-PV                24.70      26.43  
  9 Rees, Matt                41 UNAT-PV                26.55      26.58  
 10 Boerner, Sean             43 UNAT-PV                27.00      27.90  
 11 Lit, Dennis               42 UNAT-DV                30.00      28.08  
 12 Gendron, Richard          42 UNAT-PV                30.00      28.28  
 13 Bell, Richard             40 CONN-CT                28.00      28.43  
 14 Kim, Song                 40 FXCM-PV                28.00      28.56  
 15 Bradley, Patrick          43 RCA                    33.00      30.86  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                50.03      49.46  
      23.62   25.84                                                
  2 Cox, Mark                 41 AMAM-AM                52.30      49.86  
      23.83   26.03                                                
  3 English, William          40 DCM-PV                 54.36      54.62  
      25.47   29.15                                                
  4 Sax, William              40 GMUP-PV                56.21      56.39  
      27.51   28.88                                                
  5 Gilson, Sam               44 UNAT-PV                58.50      58.65  
      27.49   31.16                                                
  6 Rees, Matt                41 UNAT-PV                59.33      59.80  
      28.37   31.43                                                
  7 Rouvelas, Larry           40 UNAT-PV              1:03.04    1:01.99  
      29.81   32.18                                                
  8 Bell, Richard             40 CONN-CT              1:02.00    1:03.00  
      29.82   33.18                                                
  9 Lit, Dennis               42 UNAT-DV              1:05.00    1:04.85  
      31.61   33.24                                                
 10 Gendron, Richard          42 UNAT-PV              1:05.00    1:06.01  
      32.52   33.49                                                
 11 Bradley, Patrick          43 RCA                  1:12.00    1:07.26  
      32.05   35.21                                                
 12 Kim, Song                 40 FXCM-PV              1:09.00    1:07.41  
      31.49   35.92                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendron, Richard          42 UNAT-PV              2:30.00    2:28.99  
      34.58   37.05   38.98   38.38                                
 
Men 40-44 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                12.47      12.56  
  2 Williams, Neill           41 DCAC-PV                12.70      12.59  
  3 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                13.75      13.58  
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV                13.49      13.89  
  5 Sax, William              40 GMUP-PV                15.50      15.72  
  6 Bell, Richard             40 CONN-CT                20.00      17.90  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.19    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                27.40      26.28  
  2 Higgins, Anthony          40 GERM-PV                28.50      27.75  
  3 Wolf, Paul                43 GERM-PV                28.10      28.56  
  4 Boerner, Sean             43 UNAT-PV                30.00      35.27  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.40    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Anthony          40 GERM-PV              1:03.50    1:00.58  
      30.07   30.51                                                
 
Men 40-44 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                13.20      12.64  
  2 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                13.21      13.30  
  3 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                13.90      13.52  
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV                13.83      13.84  
  5 English, William          40 DCM-PV                 15.00      13.89  
  6 Bell, Richard             40 CONN-CT                15.00      15.25  
  7 Sax, William              40 GMUP-PV                16.00      16.81  
  8 Kim, Song                 40 FXCM-PV                15.00      17.63  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                28.80      27.82  
  2 Cox, Mark                 41 AMAM-AM                29.10      28.83  
  3 Wolf, Paul                43 GERM-PV                32.10      31.20  
  4 Williams, Jeffery         41 GERM-PV                33.00      33.34  
  5 Bell, Richard             40 CONN-CT                34.00      33.93  
  6 Bradley, Patrick          43 RCA                    43.00      37.85  
  7 Kim, Song                 40 FXCM-PV                34.00      38.59  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Mark                 41 AMAM-AM              1:07.83    1:03.56  
      29.61   33.95                                                
 
Men 40-44 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                11.30      11.03  
  2 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                11.17      11.31  
  3 Anderson, Peter           44 NCMS-NC                11.90      11.50  
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV                11.93      11.88  
  5 Sax, William              40 GMUP-PV                12.50      12.85  
  6 Rees, Matt                41 UNAT-PV                13.50      13.37  
  7 Gendron, Richard          42 UNAT-PV                18.00      14.13  
  7 Bell, Richard             40 CONN-CT                14.00      14.13  
  9 Kim, Song                 40 FXCM-PV                13.00      14.58  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.82    5/4/2008 STEVE HILTABIDDLE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                24.50      23.76  
  2 Wolf, Paul                43 GERM-PV                26.10      25.73  
  3 Higgins, Anthony          40 GERM-PV                30.00      26.98  
  4 Ellis, Brian              41 FXCM-PV                28.34      27.02  
  5 English, William          40 DCM-PV                 27.00      27.70  
  6 Sax, William              40 GMUP-PV                28.07      28.09  
  7 Rees, Matt                41 UNAT-PV                29.88      29.60  
  8 Lit, Dennis               42 UNAT-DV                32.00      30.08  
  9 Gendron, Richard          42 UNAT-PV                35.00      31.43  
 10 Kim, Song                 40 FXCM-PV                35.00      32.07  
 10 Bell, Richard             40 CONN-CT                32.00      32.07  
 12 Rouvelas, Larry           40 UNAT-PV                   NT      32.44  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                55.00      54.73  
      25.95   28.78                                                
  2 Ellis, Brian              41 FXCM-PV              1:01.36    1:00.75  
      28.96   31.79                                                
  3 Sax, William              40 GMUP-PV              1:00.78    1:02.33  
      29.00   33.33                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.59   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           41 DCAC-PV                56.50      55.32  
      25.38   29.94                                                
  2 Roddin, Jeffrey           40 ANCM-PV                56.70      57.32  
      26.41   30.91                                                
  3 Cox, Mark                 41 AMAM-AM                59.20      57.63  
      27.38   30.25                                                
  4 Wolf, Paul                43 GERM-PV              1:01.10    1:00.55  
      28.10   32.45                                                
  5 Ellis, Brian              41 FXCM-PV              1:06.43    1:05.94  
      30.41   35.53                                                
  6 Rouvelas, Larry           40 UNAT-PV              1:15.02    1:12.09  
      33.49   38.60                                                
  7 Lit, Dennis               42 UNAT-DV              1:10.00    1:13.02  
      33.48   39.54                                                
  8 Rees, Matt                41 UNAT-PV              1:14.90    1:13.66  
      32.84   40.82                                                
  9 Bell, Richard             40 CONN-CT              1:13.00    1:14.31  
      36.73   37.58                                                
 10 Bradley, Patrick          43 RCA                  1:20.00    1:17.22  
      37.01   40.21                                                
 11 Kim, Song                 40 FXCM-PV              1:30.00    1:21.97  
      37.94   44.03                                                
 
Men 45-49 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Surette, Marc             45 FXCM-PV                12.50      12.36  
  2 Goins, Todd               48 WAVA-VA                12.50      12.49  
  3 Schlimm, Greg             46 NCYM-PV                20.00      13.26  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.10    5/4/2008 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                46 FXCM-PV                25.75      25.14  
  2 Goins, Todd               48 WAVA-VA                26.50      26.64  
  3 Holland, Troy             45 WAVA-VA                27.10      27.41  
  4 Deitch, David             45 FXCM-PV                27.59      28.10  
  5 Fallick, David            46 NCYM-PV                31.50      29.02  
 -- Schlimm, Greg             46 NCYM-PV                45.00         DQ  
      No touch on turn
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.89    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique         46 DCAC-PV                52.75      53.08  
      25.17   27.91                                                
  2 Worst, Jeremy             47 WAVA-VA                55.00      53.99  
      26.34   27.65                                                
  3 Harris, Mark              47 FBST-PV                59.00      57.01  
      26.60   30.41                                                
  4 Goins, Todd               48 WAVA-VA                59.00      58.53  
      27.79   30.74                                                
  5 Holland, Troy             45 WAVA-VA                59.40      59.33  
      28.16   31.17                                                
  6 Deitch, David             45 FXCM-PV              1:00.70    1:01.76  
      30.05   31.71                                                
  7 Schlimm, Greg             46 NCYM-PV              1:35.00    1:02.61  
      29.96   32.65                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.79    5/4/2008 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM-PV              1:55.00    1:52.96  
      26.04   28.74   29.31   28.87                                
  2 Holland, Troy             45 WAVA-VA              2:11.00    2:13.63  
      30.07   33.96   35.06   34.54                                
 
Men 45-49 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Surette, Marc             45 FXCM-PV                14.50      14.15  
  3 Goins, Todd               48 WAVA-VA                17.00      18.31  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.31    5/4/2008 J CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             48 ANCM-PV                25.30      24.99  
  2 Surette, Marc             45 FXCM-PV                28.87      28.43  
  3 Kress, Jay                46 FXCM-PV                30.00      28.84  
  4 Schlimm, Greg             46 NCYM-PV              1:00.00      34.02  
  5 Fallick, David            46 NCYM-PV                37.00      35.14  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 52.33    5/4/2008 J CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Surette, Marc             45 FXCM-PV              1:02.15    1:01.80  
      30.71   31.09                                                
  2 Quinones, Enrique         46 DCAC-PV              1:02.50    1:02.13  
      30.51   31.62                                                
 
Men 45-49 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Harris, Mark              47 FBST-PV                16.00      14.48  
  2 Surette, Marc             45 FXCM-PV                17.90      14.55  
  3 Goins, Todd               48 WAVA-VA                16.00      15.93  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14    5/4/2008 CHRIS WEISSMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hellmann, Ralph           48 UNAT-PV                31.80      31.60  
  2 Harris, Mark              47 FBST-PV                33.00      32.25  
  3 Goins, Todd               48 WAVA-VA                34.50      35.22  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 59.19   5/14/2006 JON BLANK                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Mark              47 FBST-PV              1:15.00    1:11.22  
      32.54   38.68                                                
 
Men 45-49 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Surette, Marc             45 FXCM-PV                13.90      13.13  
  2 Goins, Todd               48 WAVA-VA                14.00      13.79  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy             47 WAVA-VA                27.00      26.53  
  2 Kress, Jay                46 FXCM-PV                27.75      27.05  
  3 Hellmann, Ralph           48 UNAT-PV                26.60      27.37  
  4 Deitch, David             45 FXCM-PV                31.35      31.15  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.37    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worst, Jeremy             47 WAVA-VA                59.11    1:00.21  
      28.91   31.30                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.84    5/4/2008 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                46 FXCM-PV              1:02.00    1:00.84  
      28.56   32.28                                                
  2 Worst, Jeremy             47 WAVA-VA              1:04.00    1:04.12  
      29.69   34.43                                                
  3 Goins, Todd               48 WAVA-VA              1:12.00    1:12.30  
      34.69   37.61                                                
  4 Deitch, David             45 FXCM-PV              1:09.50    1:13.32  
      36.20   37.12                                                
  5 Schlimm, Greg             46 NCYM-PV              2:00.00    1:13.75  
      33.39   40.36                                                
 
Men 50-54 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gandee, Brad              54 GMUP-PV                11.00      11.28  
  2 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                10.50      11.70  
  3 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA                12.50      12.04  
  4 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                11.00      12.13  
  4 Grawe, William            52 SPST-VA                12.00      12.13  
  6 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                13.00      12.36  
  7 Bailey, Bret              50  MASH                  13.00      12.37  
  8 Nakazawa, Muraji          53 RMST-PV                14.00      13.33  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Brad              54 GMUP-PV                24.00      23.62  
  1 Rickard, Alan             52 HUH-MD                 26.20      26.89  
  2 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA                27.00      25.32  
  3 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                25.50      25.45  
  4 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                25.00      25.69  
  5 Jarosz, Mark              52 UNAT-PV                25.12      25.83  
  6 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                28.00      26.60  
  7 Bailey, Bret              50  MASH                  28.00      27.00  
  8 Gable, Jeff               53 UNAT-PV                28.48      27.58  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.05    5/4/2008 STU MARVIN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Brad              54 GMUP-PV                54.00      52.67  
      25.71   26.96                                                
  1 Rickard, Alan             52 HUH-MD                 58.50      58.46  
      27.69   30.77                                                
  2 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA                57.00      55.25  
      25.96   29.29                                                
  3 Jarosz, Mark              52 UNAT-PV                55.38      55.90  
      27.08   28.82                                                
  4 Grawe, William            52 SPST-VA                56.50      56.01  
      27.01   29.00                                                
  5 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                55.90      56.43  
      27.25   29.18                                                
  6 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                55.00      56.62  
      26.57   30.05                                                
  7 Bailey, Bret              50  MASH                  59.00      58.69  
      27.95   30.74                                                
  8 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                58.60    1:00.63  
      29.11   31.52                                                
  9 Booth, Stuart             51 GMUP-PV              1:00.00    1:02.31  
      30.74   31.57                                                
 10 Gregory, John             54 UNAT-DV              1:00.00    1:02.64  
      29.74   32.90                                                
 11 Charles, Cleveland        50  MASH                1:02.00    1:03.18  
      30.75   32.43                                                
 12 Gable, Jeff               53 UNAT-PV              1:04.00    1:03.87  
      30.64   33.23                                                
 13 Moyer, Steven             51 RMST-PV              1:08.00    1:07.74  
      32.89   34.85                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:46.25    5/4/2008 BOB BUGG                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA              2:08.00    2:04.54  
      28.52   31.19   32.87   31.96                                
  2 Bailey, Bret              50  MASH                2:25.00    2:14.66  
      29.42   33.51   36.08   35.65                                
  3 Rickard, Alan             52 HUH-MD               2:12.40    2:15.63  
      33.14   36.27   33.90   32.32                                
  4 Charles, Cleveland        50  MASH                2:08.00    2:24.79  
      33.66   36.33   37.79   37.01                                
  5 Moyer, Steven             51 RMST-PV              2:37.00    2:37.81  
      35.00   39.44   42.54   40.83                                
 
Men 50-54 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Grawe, William            52 SPST-VA                14.00      14.85  
  2 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                12.90      15.40  
  3 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                14.00      15.87  
  4 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                17.00      16.48  
  5 Bailey, Bret              50  MASH                  18.00      16.52  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              51 VMST-VA                34.10      34.21  
  2 Novitske, Ray             54 ALEX-PV                43.00      42.05  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.16   4/12/2008 RICK ABBOTT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grawe, William            52 SPST-VA              1:06.50    1:06.86  
      32.86   34.00                                                
  2 Romo, Robert              51 VMST-VA              1:20.00    1:16.83  
      38.51   38.32                                                
  3 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV              1:11.00    1:19.52  
      38.64   40.88                                                
  4 Charles, Cleveland        50  MASH                1:28.00    1:27.48  
 
Men 50-54 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                14.00      15.38  
  2 Grawe, William            52 SPST-VA                15.00      16.18  
  3 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                20.00      16.24  
  4 Novitske, Ray             54 ALEX-PV                17.00      16.62  
  4 Nakazawa, Muraji          53 RMST-PV                18.00      16.62  
  6 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                16.00      16.81  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39    5/4/2008 JAY MCDONALD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                34.50      33.96  
  2 Romo, Robert              51 VMST-VA                36.30      35.18  
  3 Booth, Stuart             51 GMUP-PV                36.00      36.61  
  4 Novitske, Ray             54 ALEX-PV                37.00      37.58  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             54 ALEX-PV              1:25.00    1:25.31  
      40.32   44.99                                                
  2 Nakazawa, Muraji          53 RMST-PV              1:30.00    1:25.98  
      40.12   45.86                                                
 
Men 50-54 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                11.20      12.01  
  2 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA                13.00      12.91  
  3 Grawe, William            52 SPST-VA                13.00      13.36  
  4 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV                13.00      13.82  
  5 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV                15.00      14.02  
  6 Novitske, Ray             54 ALEX-PV                17.00      15.89  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 NCMS-NC                26.99      26.80  
  2 Tupitza, Charles          54 WAVA-VA                28.00      28.08  
  3 Jarosz, Mark              52 UNAT-PV                28.85      29.22  
  4 Grawe, William            52 SPST-VA                30.00      29.53  
  5 Romo, Robert              51 VMST-VA                30.30      31.05  
  6 Rickard, Alan             52 HUH-MD                 30.80      31.31  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.04   4/25/2004 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 NCMS-NC              1:03.80    1:04.50  
      30.89   33.61                                                
  2 Grawe, William            52 SPST-VA              1:05.50    1:04.56  
      30.20   34.36                                                
  3 Jarosz, Mark              52 UNAT-PV              1:07.94    1:08.26  
      32.41   35.85                                                
  4 Vickery, Hugh             52 ANCM-PV              1:10.00    1:11.16  
      34.78   36.38                                                
  5 Booth, Stuart             51 GMUP-PV              1:10.00    1:11.73  
      33.69   38.04                                                
  6 Rickard, Alan             52 HUH-MD               1:13.00    1:12.65  
      34.54   38.11                                                
  7 Laiti, Aaron              52 UNAT-PV              1:13.10    1:13.13  
      34.41   38.72                                                
  8 Charles, Cleveland        50  MASH                     NT    1:13.87  
      34.85   39.02                                                
  9 Novitske, Ray             54 ALEX-PV              1:21.00    1:21.09  
      37.51   43.58                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.44   4/13/2008 KEN SHILLING                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Novitske, Ray             54 ALEX-PV              3:01.00         DQ  
      Non-simultaneous arms - breast
      39.62   47.61   49.99   51.55                                
 
Men 55-59 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Smoot, Bob                58 RMST-PV                   NT      13.11  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smoot, Bob                58 RMST-PV                36.36      29.03  
  2 Elliott, Daniel           56 SDS-PV                 33.00      29.82  
  3 Boyle, Michael            58 RMST-PV                36.00      33.06  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Smoot, Bob                58 RMST-PV              1:22.22    1:08.43  
      32.28   36.15                                                
  3 Boyle, Michael            58 RMST-PV              1:20.00    1:12.61  
      35.14   37.47                                                
 -- Elliott, Daniel           56 SDS-PV               1:18.00         DQ  
      False start
      33.05   37.03                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Daniel           56 SDS-PV               2:55.00    2:45.31  
      36.89   40.54   44.60   43.28                                
 
Men 55-59 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Smoot, Bob                58 RMST-PV                   NT      18.10  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY-MD                33.40      34.51  
  2 Smoot, Bob                58 RMST-PV                46.46      40.84  
  3 Boyle, Michael            58 RMST-PV                43.00      48.67  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY-MD              1:14.00    1:16.73  
      36.03   40.70                                                
  2 Boyle, Michael            58 RMST-PV              1:45.00    1:48.71  
      52.53   56.18                                                
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.37    5/4/2008 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edgell, Don               57 CUBU-PV              1:13.50    1:18.64  
      34.34   44.30                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehrlinger, Michael        57 MARY-MD              1:09.10    1:10.12  
      33.92   36.20                                                
  2 Smoot, Bob                58 RMST-PV              1:32.32    1:25.27  
      42.42   42.85                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Daniel           56 SDS-PV               3:20.00    3:09.94  
      42.19   49.27   58.56   39.92                                
 
Men 60-64 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jackins, Joseph           62 MARY-MD                13.00      12.45  
  2 Fabris, John              60 UNAT-PV                18.00      13.97  
  3 Paulson, Laurence         60 RMST-PV                13.80      14.89  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Kurz, James               60 DCM-PV                 30.00      29.15  
  3 Timmons, Timothy          63 GMUP-PV                30.00      29.59  
  4 Fabris, John              60 UNAT-PV                36.00      29.92  
  5 Lengle, James             60 ARMS-PV                32.10      32.15  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macionis, Bob             60 ACAM-VA                59.90    1:00.00  
      28.97   31.03                                                
  2 Kurz, James               60 DCM-PV               1:05.00    1:06.72  
      32.64   34.08                                                
  3 Fabris, John              60 UNAT-PV              1:21.00    1:08.47  
      31.73   36.74                                                
 
Men 60-64 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Paulson, Laurence         60 RMST-PV                19.30      19.54  
  2 Lengle, James             60 ARMS-PV                20.10      21.71  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy          63 GMUP-PV                35.00      35.44  
  2 Kurz, James               60 DCM-PV                 40.50      37.89  
  3 Lengle, James             60 ARMS-PV                45.10      43.48  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         60 RMST-PV              1:27.00    1:28.90  
      44.36   44.54                                                
 
Men 60-64 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lengle, James             60 ARMS-PV                17.10      17.00  
  2 Paulson, Laurence         60 RMST-PV                22.80      22.15  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, James             60 ARMS-PV                37.10      36.73  
  2 Kennedy, Henry            61 UNAT-PV                44.65      45.04  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.46   3/26/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, James             60 ARMS-PV              1:23.10    1:23.07  
      39.14   43.93                                                
  2 Kennedy, Henry            61 UNAT-PV                   NT    1:45.35  
      49.68   55.67                                                
 
Men 60-64 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Paulson, Laurence         60 RMST-PV                15.00      15.92  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macionis, Bob             60 ACAM-VA                32.90      31.16  
  2 Kurz, James               60 DCM-PV                 31.50      31.19  
  3 Timmons, Timothy          63 GMUP-PV                34.50      33.82  
  4 Paulson, Laurence         60 RMST-PV                33.60      35.48  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         60 RMST-PV              1:20.00    1:25.48  
      37.44   48.04                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.10    5/4/2008 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabris, John              60 UNAT-PV              1:38.00    1:16.77  
      35.75   41.02                                                
  2 Kurz, James               60 DCM-PV               1:15.00    1:18.97  
      36.20   42.77                                                
  3 Lengle, James             60 ARMS-PV              1:30.10    1:24.69  
      42.31   42.38                                                
  4 Paulson, Laurence         60 RMST-PV              1:26.00    1:27.21  
      37.72   49.49                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:15.28   4/20/2008 BRYAN BATEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paulson, Laurence         60 RMST-PV              3:11.00    3:10.30  
      38.41   48.76 1:02.61   40.52                                
 
Men 65-69 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pilette, Sterling         67 RMST-PV                30.00      15.59  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pilette, Sterling         67 RMST-PV                55.00      34.79  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.43   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davey, Michael            65 ALEX-PV              1:06.00    1:05.53  
      31.24   34.29                                                
  2 Diamond, Louis            69 ANCM-PV              1:11.00    1:14.76  
      34.40   40.36                                                
  3 Pilette, Sterling         67 RMST-PV              1:30.00    1:21.19  
      38.01   43.18                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pilette, Sterling         67 RMST-PV              3:10.00    3:07.03  
      38.70   46.65   51.76   49.92                                
 
Men 65-69 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Robinson, David           66 GERM-PV                20.00      17.81  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.48    5/4/2008 VINUS VAN BAALEN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 GERM-PV                40.00      39.81  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.03   4/18/2004 JOHN SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 GERM-PV              1:26.00    1:27.26  
      43.25   44.01                                                
 
Men 65-69 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Robinson, David           66 GERM-PV                26.00      20.88  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.76    5/4/2008 LOUIS KRONFELD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            69 ANCM-PV                37.76      38.51  
  2 Davey, Michael            65 ALEX-PV                44.00      42.60  
  3 Robinson, David           66 GERM-PV                43.00      43.03  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.58   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davey, Michael            65 ALEX-PV              1:36.00    1:39.87  
      47.71   52.16                                                
 
Men 65-69 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Robinson, David           66 GERM-PV                17.00      14.23  
  2 Rolston, Howard           68 UNAT-PV                14.20      15.33  
  3 Pilette, Sterling         67 RMST-PV                45.00      19.04  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.36   5/20/2007 CAPPY SHEELEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           68 UNAT-PV                33.40      34.01  
  2 Robinson, David           66 GERM-PV                34.00      34.31  
  3 Pilette, Sterling         67 RMST-PV              1:00.00      44.22  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.54   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 GERM-PV              1:19.00    1:20.38  
      36.88   43.50                                                
  2 Davey, Michael            65 ALEX-PV              1:22.00    1:20.49  
      37.09   43.40                                                
  3 Pilette, Sterling         67 RMST-PV              2:30.00    1:40.23  
      45.29   54.94                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.24   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davey, Michael            65 ALEX-PV              3:10.00    3:10.72  
      40.54   51.62   57.49   41.07                                
 
Men 70-74 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV                15.00      15.11  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV                34.00      33.41  
  2 Scott, Richard            74 VMST-VA                36.40      38.89  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV              1:18.00    1:21.36  
      39.57   41.79                                                
  2 Gladfelter, David         73 1776-DV              1:35.00    1:29.31  
      41.80   47.51                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV              2:55.00    3:00.27  
      42.83   46.81   46.41   44.22                                
 
Men 70-74 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV                22.00      23.36  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         73 1776-DV              1:45.00    1:40.63  
      48.63   52.00                                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard            74 VMST-VA                46.00      46.29  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard            74 VMST-VA              1:45.00    1:50.99  
      52.71   58.28                                                
  2 Gladfelter, David         73 1776-DV              2:00.00    1:54.06  
      54.87   59.19                                                
 
Men 70-74 25 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Nobbe, Nick               70 RMST-PV                19.00      20.79  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         73 1776-DV              2:00.00    1:57.89  
      59.81   58.08                                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Richard            74 VMST-VA              1:43.00    1:45.88  
    1:45.92                                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         73 1776-DV              3:50.00    3:50.22  
      51.65 1:01.22 1:06.36   50.99                                
  2 Scott, Richard            74 VMST-VA              3:47.00    3:58.66  
    1:00.63   58.26 1:06.02   53.75                                
 
Men 75-79 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                17.00      15.23  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                35.00      33.37  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:03.02   5/18/2008 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV              1:22.00    1:24.92  
      39.10   45.82                                                
 
Men 75-79 25 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                19.50      17.77  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.03   5/18/2008 BURWELL JONES                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                42.00      40.07  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.31   5/18/2008 CLARKE MITCHELL                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV              1:36.00    1:35.24  
      47.59   47.65                                                
 
Men 75-79 25 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                23.00      17.36  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            79 RMST-PV                50.00      47.72