Patriot Masters Long Course Classic
June 22, 2003
Sanctioned by PV LMSC for USMS, INC. #103-006

Meet Director:
Peter Ward
4207 University Drive
Fairfax VA 22030

Officials:

Boots Hall NCAA and USA Swimming Referee
Ed Medford USA Swimming, NCAA Referee
Rita Page USA Swimming
Dick Griffith USA Swimming National Referee & NCAA Referee

Colorado Timing: Amanda Medford

Hy-Tek Operator: Cheryl Ward

New USMS and World record:
Men 50-54
Paul Trevisan (1776)
100 Free
56.67

Licensed to George Mason University      Hy-Tek's Meet Manager 6/22/03 09:55 PM
           PATRIOT MASTERS LONG COURSE CLASSIC, Sanction #: 103-006            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Golnik, Sarah B           23 UNAT                             34.09  
  2 Mc hale, Erin C           24 AAMS                             35.49  
 
Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riedinger, Kelly A        24 UNAT                           1:15.21  
      34.52   40.69                                                
  2 Golnik, Sarah B           23 UNAT                           1:18.26  
      37.64   40.62                                                
  3 Mc hale, Erin C           24 AAMS                           1:22.90  
      38.53   44.37                                                
 
Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Victoria K      23 NCYM                           2:48.38  
      37.77   44.00   42.74   43.87                                
 
Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Victoria K      23 NCYM                             39.70  
  2 Riedinger, Kelly A        24 UNAT                             39.87  
  3 Golnik, Sarah B           23 UNAT                             40.37  
 
Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Victoria K      23 NCYM                           1:25.52  
      41.40   44.12                                                
  2 Mc hale, Erin C           24 AAMS                           1:45.65  
      57.33   48.32                                                
 -- Golnik, Sarah B           23 UNAT                                DQ  
      45.31   45.06                                                
 
Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Victoria K      23 NCYM                           3:01.04  
      43.60   45.44   45.55   46.45                                
  2 Golnik, Sarah B           23 UNAT                           3:13.74  
      44.61   50.21   50.78   48.14                                
 
Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riedinger, Kelly A        24 UNAT                             43.75  
 
Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Victoria K      23 NCYM                             38.99  
  2 Mc hale, Erin C           24 AAMS                             42.53  
 
Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Riedinger, Kelly A        24 UNAT                           3:08.66  
      39.55   47.85   55.73   45.53                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Amy K              31 ANCM                             30.16  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer L         32 GERM                           3:10.86  
      41.49   47.25   50.57   51.55                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer L         32 GERM                             40.86  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Amy K              31 ANCM                           1:21.55  
      40.00   41.55                                                
  2 Halem, Jennifer L         32 GERM                           1:27.52  
      41.31   46.21                                                
  3 Moy, Elaina M             30 GMUP                           1:28.07  
      41.76   46.31                                                
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Amy K              31 ANCM                           2:52.38  
      40.89   43.92   44.36   43.21                                
  2 Halem, Jennifer L         32 GERM                           3:20.08  
      46.11   50.06   53.33   50.58                                
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer L         32 GERM                           1:36.70  
      40.38   56.32                                                
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Cheryl A            37 GMUP                             30.38  
  2 Grant, Megan M            37 ANCM                             32.91  
  3 Ellis, Susan W            39 FXCM                             41.91  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Megan M            37 ANCM                           1:12.58  
      35.36   37.22                                                
  2 Ellis, Susan W            39 FXCM                           1:30.48  
      41.21   49.27                                                
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Megan M            37 ANCM                           2:40.66  
      36.38   40.30   42.18   41.80                                
  2 Ellis, Susan W            39 FXCM                           3:21.32  
      44.52   50.56   53.09   53.15                                
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Cheryl A            37 GMUP                             35.51  
  2 Ellis, Susan W            39 FXCM                             54.75  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       39 FXCM                             40.28  
  2 Ellis, Susan W            39 FXCM                             54.84  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       39 FXCM                           1:28.74  
      41.72   47.02                                                
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       39 FXCM                           3:13.43  
      42.40   48.35   51.29   51.39                                
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       39 FXCM                             33.81  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Demyanovich, Sara E       39 FXCM                           3:01.45  
      38.01   45.86   48.38   49.20                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Florence G       41 UNAT                             31.58  
  2 Jaeger, Debbie K          41 VMST                             33.08  
  3 Bates, Penny S            42 ANCM                             33.15  
  4 Rutkowski, Rae Ann        41 GMUP                             34.96  
  5 Triplett, Kim T           44  UNAT                            51.68  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Florence G       41 UNAT                           1:07.42  
      32.53   34.89                                                
  2 Jaeger, Debbie K          41 VMST                           1:13.32  
      34.30   39.02                                                
  3 Rutkowski, Rae Ann        41 GMUP                           1:21.40  
      38.52   42.88                                                
  4 Alliende, M. Piedad       42 UNAT                           1:28.66  
      40.60   48.06                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            42 ANCM                           2:35.12  
      37.15   40.31   39.60   38.06                                
  2 Anderson, Beth            42 RMST                           2:53.15  
      40.76   46.16   44.25   41.98                                
  3 Alliende, M. Piedad       42 UNAT                           3:30.79  
      44.42   52.69   56.64   57.04                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaeger, Debbie K          41 VMST                             40.48  
  2 Anderson, Beth            42 RMST                             43.04  
  3 Triplett, Kim T           44  UNAT                          1:05.56  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaeger, Debbie K          41 VMST                           1:27.49  
      42.93   44.56                                                
  2 Morrin-Nordlund, Deborah  41 TERR                           1:51.11  
      55.16   55.95                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaeger, Debbie K          41 VMST                           3:08.46  
      43.50   47.78   49.51   47.67                                
 -- Anderson, Beth            42 RMST                                DQ  
      46.68   49.49   51.50   50.73                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rutkowski, Rae Ann        41 GMUP                             45.19  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rutkowski, Rae Ann        41 GMUP                           1:39.76  
      46.07   53.69                                                
  2 Morrin-Nordlund, Deborah  41 TERR                           1:54.22  
      53.72 1:00.50                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            42 ANCM                           3:20.18  
      45.64   51.04   51.85   51.65                                
  2 Alliende, M. Piedad       42 UNAT                           3:50.78  
      49.88   58.19 1:01.09 1:01.62                                
  3 Morrin-Nordlund, Deborah  41 TERR                           4:01.39  
      53.57 1:00.06 1:01.33 1:06.43                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Florence G       41 UNAT                             33.05  
  2 Bates, Penny S            42 ANCM                             36.53  
  3 Alliende, M. Piedad       42 UNAT                             46.36  
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Anderson, Beth            42 RMST                               DNF  
      41.56   49.82                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny S            42 ANCM                           2:54.50  
      38.05   48.04   49.78   38.63                                
  2 Alliende, M. Piedad       42 UNAT                           3:45.27  
                    1:02.37   52.61                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morres, Christina         46 UNAT                             37.05  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connor, Margaret          46 UNAT                           1:13.96  
      35.16   38.80                                                
  2 Kanakis, Marcie           45 FXCM                           1:20.28  
      38.39   41.89                                                
  3 Morres, Christina         46 UNAT                           1:24.84  
      39.39   45.45                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       46 MARY                           2:29.12  
      34.50   38.23   38.80   37.59                                
  2 Sullivan, Karen T         46 DCM                            2:34.44  
      36.77   40.13   39.29   38.25                                
  3 Connor, Margaret          46 UNAT                           2:41.71  
      37.46   41.03   42.02   41.20                                
  4 Kanakis, Marcie           45 FXCM                           2:57.05  
      38.94   44.34   47.13   46.64                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connor, Margaret          46 UNAT                             38.38  
  2 Kanakis, Marcie           45 FXCM                             46.60  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       46 MARY                           2:50.17  
      39.48   44.02   43.46   43.21                                
  2 Sullivan, Karen T         46 DCM                            3:00.51  
      43.37   45.15   46.36   45.63                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morres, Christina         46 UNAT                             54.16  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Karen T         46 DCM                            1:18.73  
      37.03   41.70                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       46 MARY                           2:50.89  
      39.03   43.69   43.33   44.84                                
  2 Sullivan, Karen T         46 DCM                            2:53.13  
      38.38   43.12   45.66   45.97                                
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Branch, Katherine A       46 MARY                           2:55.00  
      36.53   43.70   56.82   37.95                                
  2 Sullivan, Karen T         46 DCM                            3:01.41  
      39.17   46.94   55.50   39.80                                
  3 Kanakis, Marcie           45 FXCM                           3:26.07  
      41.46   51.90 1:06.81   45.90                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dale B          51 UNAT                             35.07  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dale B          51 UNAT                           1:20.58  
      38.78   41.80                                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dale B          51 UNAT                             37.58  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dale B          51 UNAT                           1:38.40  
      43.04   55.36                                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           55 VMST                             34.76  
  2 Annis, Marva L            58 VMST                           1:06.56  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           55 VMST                           1:16.62  
      37.95   38.67                                                
  2 Annis, Marva L            58 VMST                           2:47.89  
    1:08.44 1:39.45                                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           55 VMST                             43.36  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           55 VMST                           1:34.59  
      47.11   47.48                                                
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marcia L           55 VMST                           3:24.39  
      47.73   52.75 1:01.41   42.50                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           62 DCM                              35.00  
  2 Schanzer, Rosalyn G       61 GMUP                             42.10  
  3 Mccaleb, Marjorie L       60 VMST                           1:06.26  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           62 DCM                            1:22.53  
      38.26   44.27                                                
  2 Schanzer, Rosalyn G       61 GMUP                           1:31.05  
      43.95   47.10                                                
  3 Mccaleb, Marjorie L       60 VMST                           2:42.46  
    1:08.55 1:33.91                                                
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           62 DCM                            3:12.30  
      44.82   51.36   51.62   44.50                                
  2 Schanzer, Rosalyn G       61 GMUP                           3:13.38  
      44.67   49.24   50.39   49.08                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mccaleb, Marjorie L       60 VMST                           1:19.68  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mccaleb, Marjorie L       60 VMST                           3:07.79  
    1:36.42 1:31.37                                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           62 DCM                              44.52  
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           66 VMST                             40.17  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              67 MARY                           1:30.27  
      43.59   46.68                                                
  2 Walker, Laura S           66 VMST                           1:31.41  
      43.14   48.27                                                
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           66 VMST                             52.74  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           66 VMST                           1:51.35  
      55.37   55.98                                                
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              67 MARY                           3:44.60  
      54.29   58.39   57.25   54.67                                
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           66 VMST                             59.13  
 
Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              67 MARY                           1:55.24  
      54.77 1:00.47                                                
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           71 VMST                           1:02.10  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           71 VMST                           2:07.80  
      59.50 1:08.30                                                
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           71 VMST                           1:00.41  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan A           71 VMST                           2:24.53  
    1:15.02 1:09.51                                                
 
Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Jeffrey A        24 GERM                             29.84  
 
Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Jeffrey A        24 GERM                           1:05.50  
      32.52   32.98                                                
 
Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Jeffrey A        24 GERM                           2:42.64  
      35.02   38.74   43.70   45.18                                
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Penland, David P          25 FXCM                             28.13  
  2 Takeguchi, Kevin T        25 FXCM                             32.21  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Takeguchi, Kevin T        25 FXCM                           1:13.44  
      36.37   37.07                                                
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Penland, David P          25 FXCM                             35.19  
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Penland, David P          25 FXCM                           2:49.52  
      37.21   41.52   44.70   46.09                                
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Takeguchi, Kevin T        25 FXCM                             34.68  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Takeguchi, Kevin T        25 FXCM                           1:28.22  
      37.36   50.86                                                
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Penland, David P          25 FXCM                           2:32.32  
      33.12   41.20   42.83   35.17                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunting, Brian            33 MERR                             30.06  
  2 Sax, William C            34 FXCM                             30.63  
  3 Main, Bryan A             30 GERM                             32.71  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William C            34 FXCM                           1:08.28  
      32.67   35.61                                                
  2 Bunting, Brian            33 MERR                           1:08.65  
      31.41   37.24                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Main, Bryan A             30 GERM                           2:40.69  
      35.19   40.96   42.41   42.13                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         34 ANCM                             30.27  
  2 McClure, Rab H            34 VMST                             31.69  
  3 Daley, Adam               31 MERR                             37.48  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         34 ANCM                           1:06.63  
      32.66   33.97                                                
  2 McClure, Rab H            34 VMST                           1:09.35  
      33.66   35.69                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         34 ANCM                           2:29.37  
      34.60   38.30   38.72   37.75                                
  2 McClure, Rab H            34 VMST                           2:34.83  
      36.06   39.36   40.56   38.85                                
  3 Main, Bryan A             30 GERM                           3:09.44  
      44.65   49.33   49.24   46.22                                
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bunting, Brian            33 MERR                           1:28.66  
      40.88   47.78                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kinney, Matthew A         33 DCAC                           2:45.15  
      38.66   42.45   42.41   41.63                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daley, Adam               31 MERR                             33.82  
  2 Sax, William C            34 FXCM                             34.48  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William C            34 FXCM                           1:20.83  
      35.88   44.95                                                
  2 Main, Bryan A             30 GERM                           1:23.40  
      37.90   45.50                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kinney, Matthew A         33 DCAC                           2:39.03  
      34.63   40.51   42.21   41.68                                
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William C            34 FXCM                           3:00.11  
      35.80   50.34   54.42   39.55                                
  2 Main, Bryan A             30 GERM                           3:00.95  
      35.96   48.79   55.83   40.37                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        38 GERM                             28.59  
  2 Chestnut, Doug E          39 GMUP                             28.95  
  3 Ellis, Brian W            36 FXCM                             29.45  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, John P           36 DCAC                             59.10  
      28.34   30.76                                                
  2 Williams, Neill C         35 DCAC                             59.46  
      28.12   31.34                                                
  3 Halfacre, Michael I       37 GSM                            1:01.39  
      28.74   32.65                                                
  4 Wunderlich, Karl E        38 GERM                           1:02.47  
      29.74   32.73                                                
  5 Ellis, Brian W            36 FXCM                           1:05.78  
      32.09   33.69                                                
  6 Toy, Raymond              36 HCYM                           1:06.49  
      32.09   34.40                                                
  7 Bronson, Matthew F        38 HIMA                           1:20.92  
      36.21   44.71                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          37 TERR                           2:22.54  
      32.78   36.49   37.62   35.65                                
  2 Toy, Raymond              36 HCYM                           2:38.72  
      36.84   42.80   40.87   38.21                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          37 TERR                             31.01  
  2 Williams, Neill C         35 DCAC                             31.41  
  3 Toy, Raymond              36 HCYM                             37.20  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          37 TERR                           1:06.77  
      32.50   34.27                                                
  2 Ellis, Brian W            36 FXCM                           1:21.47  
      39.47   42.00                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad H          37 TERR                           2:26.42  
      35.94   37.90   37.73   34.85                                
  2 Chestnut, Doug E          39 GMUP                           2:26.81  
      34.89   37.87   37.25   36.80                                
  3 Ruckstuhl, Mark T         36 CUBU                           2:49.40  
      37.99   42.14   44.21   45.06                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chestnut, Doug E          39 GMUP                             38.27  
  2 Barrish, Robert J         35 GSM                              38.84  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barrish, Robert J         35 GSM                            1:24.82  
      39.57   45.25                                                
  2 Ellis, Brian W            36 FXCM                           1:28.67  
      42.01   46.66                                                
  3 Bronson, Matthew F        38 HIMA                           1:56.71  
      53.29 1:03.42                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill C         35 DCAC                           2:43.60  
      36.59   41.68   42.74   42.59                                
  2 Ellis, Brian W            36 FXCM                           3:22.21  
      43.56   49.91   53.88   54.86                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl E        38 GERM                             31.22  
  2 Chestnut, Doug E          39 GMUP                             32.38  
  3 Toy, Raymond              36 HCYM                             33.55  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, John P           36 DCAC                           1:04.05  
      30.42   33.63                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, John P           36 DCAC                           2:26.57  
      29.61   39.45   43.37   34.14                                
  2 Williams, Neill C         35 DCAC                           2:26.71  
      30.14   40.05   42.25   34.27                                
  3 Chestnut, Doug E          39 GMUP                           2:32.73  
      33.24   38.78   46.27   34.44                                
  4 Wunderlich, Karl E        38 GERM                           2:53.39  
      35.71   46.16   52.93   38.59                                
  5 Ruckstuhl, Mark T         36 CUBU                           2:59.63  
      35.85   42.93   57.79   43.06                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fell, Michael A           42 ANCM                             26.50  
  2 Chab, John B              43 UNAT                             31.79  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Drew                44 GMUP                           1:05.26  
      32.27   32.99                                                
  2 Nordlund, Eric R          40 TERR                           1:06.24  
      31.10   35.14                                                
  3 Morres, Ross              44 UNAT                           1:14.57  
      35.65   38.92                                                
  4 Chab, John B              43 UNAT                           1:18.09  
      36.77   41.32                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nordlund, Eric R          40 TERR                           2:34.91  
      35.16   37.76   40.86   41.13                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Drew                44 GMUP                             34.86  
  2 Nordlund, Eric R          40 TERR                             36.42  
  3 Morres, Ross              44 UNAT                             39.06  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nordlund, Eric R          40 TERR                           1:22.68  
      39.98   42.70                                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leddy, Michael            44 GSM                              34.93  
  2 Chab, John B              43 UNAT                             40.92  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leddy, Michael            44 GSM                            1:17.52  
      35.81   41.71                                                
  2 Chab, John B              43 UNAT                           1:38.74  
      44.88   53.86                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morres, Ross              44 UNAT                           3:14.24  
      38.51   51.57 1:00.51   43.65                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jay S            48  UNAT                            27.02  
  2 Mcgough, Tim              46 MERR                             29.26  
  3 Romo, Robert              45 UNAT                             31.84  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Glenn H III     45 UNAT                           1:14.30  
      34.65   39.65                                                
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Glenn H III     45 UNAT                           2:51.16  
      36.99   42.55   46.80   44.82                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Bob                 48 GMUP                             38.98  
  2 Jones, Steven P           45 MARY                             39.17  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              45 UNAT                           1:38.41  
      55.15   43.26                                                
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Steven P           45 MARY                           2:55.85  
      41.49   43.85   45.58   44.93                                
  2 Webb, Bob                 48 GMUP                           3:22.19  
      45.07   51.15   55.46   50.51                                
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romo, Robert              45 UNAT                           3:30.47  
      44.70   53.01   55.87   56.89                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mac donald, James         47 UNAT                             31.16  
  2 Romo, Robert              45 UNAT                             33.19  
  3 Webb, Bob                 48 GMUP                             33.84  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mac donald, James         47 UNAT                           1:17.88  
      35.62   42.26                                                
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mcgough, Tim              46 MERR                           2:43.54  
      33.39   42.17   48.71   39.27                                
  2 Jones, Steven P           45 MARY                           2:49.75  
      35.30   45.29   47.52   41.64                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul T          52 1776                             25.54  
  2 Amato, Bruce A            52 ANCM                             29.69  
  3 Dearfield, Kerry L        51 CUBU                             30.05  
  4 Oates, David R            53 GMUP                             30.41  
  5 Kahn, Robert A            51 FXCM                             30.54  
  6 Edgell, Don               51 DCM                              31.28  
  7 Powell, Douglas E         53 UNAT                             35.06  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul T          52 1776                             56.67  
      26.37   30.30                                                
  2 Oates, David R            53 GMUP                           1:06.26  
      32.49   33.77                                                
  3 Kahn, Robert A            51 FXCM                           1:07.61  
  4 Amato, Bruce A            52 ANCM                           1:07.79  
      32.86   34.93                                                
  5 Edgell, Don               51 DCM                            1:09.25  
      33.38   35.87                                                
  6 Mittleman, Irwin J        50 GSM                            1:46.97  
      52.24   54.73                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edgell, Don               51 DCM                            2:34.87  
      35.76   39.70   40.83   38.58                                
  2 Oates, David R            53 GMUP                           2:51.14  
      39.90   43.62   44.10   43.52                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Robert A            51 FXCM                             38.50  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mittleman, Irwin J        50 GSM                            2:24.12  
    1:08.35 1:15.77                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Mark              50 MERR                             38.13  
  2 Edgell, Don               51 DCM                              48.75  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        53 TERR                           1:25.47  
      41.24   44.23                                                
  2 Wright, Mark              50 MERR                           1:27.56  
      41.21   46.35                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        53 TERR                           3:11.52  
      43.77   48.85   49.38   49.52                                
  2 Powell, Douglas E         53 UNAT                           3:22.34  
      45.10   51.91   53.79   51.54                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Bruce A            52 ANCM                             30.87  
  2 Kahn, Robert A            51 FXCM                             31.94  
  3 Hoffman, Charles L        53 TERR                             32.07  
  4 Dearfield, Kerry L        51 CUBU                             32.28  
  5 Oates, David R            53 GMUP                             32.52  
  6 Edgell, Don               51 DCM                              36.45  
  7 Mittleman, Irwin J        50 GSM                              50.39  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Bruce A            52 ANCM                           1:17.94  
      33.75   44.19                                                
  2 Dearfield, Kerry L        51 CUBU                           1:19.66  
      35.51   44.15                                                
  3 Kahn, Robert A            51 FXCM                           1:25.64  
      36.20   49.44                                                
  4 Mittleman, Irwin J        50 GSM                            2:01.47  
      55.19 1:06.28                                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wortman, Jeffrey D        58 METR                             31.79  
  2 Ryan, Bob J               56 LAMS                             42.65  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, Larry R            56 GMUP                           1:03.64  
      31.35   32.29                                                
  2 Ryan, Bob J               56 LAMS                           1:41.58  
      46.16   55.42                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        57 GMUP                           2:45.14  
      38.07   43.00   44.19   39.88                                
  2 Ryan, Bob J               56 LAMS                           3:44.78  
      46.53   58.48 1:00.25   59.52                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      59 GSM                              34.19  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      59 GSM                            1:17.87  
      37.28   40.59                                                
 -- Ryan, Bob J               56 LAMS                                DQ  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy T        57 GMUP                           3:03.67  
      42.31   46.90   47.88   46.58                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wortman, Jeffrey D        58 METR                             40.61  
  2 Ryan, Bob J               56 LAMS                           1:05.73  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wortman, Jeffrey D        58 METR                           1:28.32  
      42.29   46.03                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wortman, Jeffrey D        58 METR                           3:21.47  
      45.32   50.15   53.69   52.31                                
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wortman, Jeffrey D        58 METR                           3:16.96  
      39.22   53.06   57.25   47.43                                
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth J           62 GERM                             33.89  
  2 Frogley, Chris S          60 GOLD                             36.09  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth J           62 GERM                           1:15.35  
      35.62   39.73                                                
  2 Frogley, Chris S          60 GOLD                           1:24.29  
      42.37   41.92                                                
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frogley, Chris S          60 GOLD                           3:17.89  
      46.24   50.57   52.19   48.89                                
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frogley, Chris S          60 GOLD                             51.26  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth J           62 GERM                             45.04  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth J           62 GERM                           3:28.69  
      44.30   55.19 1:03.51   45.69                                
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Edward             69 MERR                           1:38.10  
      45.22   52.88                                                
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Edward             69 MERR                           4:48.81  
    1:08.88 1:14.57 2:25.36                                        
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         70 NEM                            1:12.69  
      34.35   38.34                                                
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         70 NEM                              43.92  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         70 NEM                            1:40.69  
      45.48   55.21                                                
  2 Gregg, David III          70 FXCM                           2:00.18  
      57.31 1:02.87                                                
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         70 NEM                            3:41.86  
      49.77   56.61   58.70   56.78                                
  2 Gregg, David III          70 FXCM                           4:16.22  
      56.63 1:05.29 1:07.47 1:06.83                                
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, David III          70 FXCM                             56.00  
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                            4:31.31  
     1) Wall, Kenneth J 62              2) Wunderlich, Karl E 38          
     3) Main, Bryan A 30                4) Daniels, Jeffrey A 24          
       34.39  1:14.75    29.89  1:02.74    30.40                           
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 MERRITT MARLINS  'A'                                        4:33.66  
     1) Wright, Mark 50                 2) Daley, Adam 31                 
     3) Bunting, Brian 33               4) Mcgough, Tim 46                
       33.74  1:09.51    34.36  1:10.85    32.60  1:09.59    30.13  1:03.71